پنج مورد از بهترین کفش های ورزشی زنانه

اخبار 1396/05/17 749
پنج مورد از بهترین کفش های ورزشی زنانه

در سال گذشته، زنان 58 درصد از کل مسابقات در ایالات متحده آمریکا (که تعداد آنها 5 هزار مسابقه بود)،61 درصد نیمه ماراتن و 43 درصد از ماراتن ها را تشکیل دادند. در نهایت شرکت های سازنده ی کفش ها به این نتیجه رسیدند که بیش از نیمی از جمعیت ورزش کار و دونده ها را زنان تشکیل داده اند و سیستم بدنی زن ها با سیستم بدنی مردها بسیار متفاوت است.

آیا تابحال شنیده اید که بگویند "کوچیک و صورتی" زنانه است؟

این جمله را اگر نشنیده اید باید بدانید که صاحبان کمپانی های کفش سازی با این جمله ی طنز آمیز از طراحان خود می خواهند تا نسخه زنانه کفشی را طراحی کنند. یا دست کم تا همین چندسال اخیر این حالت استانداردی بود.

در سال گذشته، زنان 58 درصد از کل مسابقات در ایالات متحده آمریکا (که تعداد آنها 5 هزار مسابقه بود)، 61 درصد نیمه ماراتن و 43 درصد از ماراتن ها را تشکیل دادند.

در نهایت شرکت های سازنده ی کفش ها به این نتیجه رسیدند که بیش از نیمی از جمعیت ورزش کار و دونده ها را زنان تشکیل داده اند و سیستم بدنی زن ها با سیستم بدنی مردها بسیار متفاوت است.

زاویه پا که در زنان بیشتر است، وزن کمتر زنان نسبت به مردان و انواع و اقسام فرم های مختلف پا که تنها تعداد بسیار کمی از تفاوت های فیزیکی زنان و مردان است و تعیین کننده ی کفش های ایده آل دوندگی برای زنان هستند.

درحالیکه این تفاوت ها و ویژگی های منحصر بفرد فیزیکی زنان در نگاه نخست ممکن است به نظر آشکارا نرسند اما در طی پروسه ی طراحی نکات فیزیکی و بیومکانیکی زیادی وجود دارند که باید به تک تک آن ها توجه کافی شود.


ویژگی های بیومکانیکی زنان

پهلوهای عریض تر به معنای وجود فشار بیشتر است:

اولین گزینه ای که باید به آن توجه کرد همین پهلوهای عریض تر زنان نسبت به پهلوهای مردان است که به آن ها این اجازه را می دهد تا بتوانند بیشتر از حد معمول خود را خم کنند.

بر اساس گزارشی که توسط "گزارشگری دوندگان جهان" منتشر کرده است، درد زانو چیزی حدود دو برابر بیشتر در کمین زنان دونده است به نسبت دفعاتی که ممکن است برای مردان رخ بدهد. برای مرهم گذاشتن بر این درد و برطرف کردن این مشکل، به هنگام طراحی کفش زنانه اگر در قسمت کف داخلی کفش و کف زیرین کفش کمی قوس و پشتیبانی قرار بدهیم، تا حد زیادی این مشکل را برطرف ساخته ایم.


وزن کمتر بدن زنان

به طور کلی زنان به میزان 15% جرم فیزیکی کمتری نسبت به مردان دارد که البته این میزان برای زنان ممکن است بالا و پایین داشته باشد و متفاوت باشد.

این جرم فیزیکی کمتر زنان نسبت به مردان این پیام را به طراحان کفش ها می رساند که برای کفش های زنانه در قسمت میانی کف داخلی کفش چه مقدار فوم باید قرار بدهند (برای کفش های زنانه باید فوم کمتری قرار داد)، این یعنی کفش های زنانه نسبت به کفش های مردانه باید پاشنه های کوتاه تر، نرم تر و سبک تر باشند.


فرم پا

طراحان کفش باید به این نکته هم توجه داشته باشند که پای مردها به شکل معمول از پای زنان پهن تر و همچنین دراز تر است.

از طرفی دیگر پای زنان در چندین موارد از جمله خمیدگی کف پا، قوزک پا و شکل انگشتان پا با پای مردان تفاوت دارد. برای اطمینان حاصل کردن از اینکه کف کفش به خوبی و با تناسب کامل پا را در بر گرفته و اندازه مناسبی دارد، باید به این نکات توجه خاص داشت.

کفش های زیر کفش های ورزشی هستند که ما برای استفاده بانوان توصیه می کنیم:


مدل Asics Gel-Nimbus 18

پنج مورد از بهترین کفش های ورزشی زنانه

مزایا: بسیار مجلل و زیبا، زیره ی بسیار با دوام، بخش بالایی یکپارچه، سیستم بندی بسیار راحت

معایب: بخش پاشنه این کفش ممکن است برای برخی بسیار سفت و محکم باشد، قیمت بسیار بالا

توصیه می شود برای: این مدل از کفش ها برای آن دسته از دوندگانی مناسب است که مسافت های زیادی را طی می کنند و در طی مسیر خود نیاز به یک کفش راحت و مقاوم دارند.


مدل Brooks Ghost 9

پنج مورد از بهترین کفش های ورزشی زنانه

مزایا: احساس سبکی، دارای پاشنه ی کوتاه تر نسبت به مدلی پیشین خود، دارای فضای انعطافی بیشتر در بخش بالایی و فضای راحت تری برای انگشتان پا، به خوبی زیرسازی شده است درحالی که بیش از حد حالت بالشتکی ندارد، دارای نیروی بسیار بالا برای یک سفر جاده ای

معایب: بخش جلوی کفش ارتفاع زیادی دارد، برای دوندگان سنگین وزن زیرسازی چندان نرمی ندارد، بخش بالایی این کفش ممکن است بیشتر از چیزی که خوشتان بیاید به درون کفش اجازه ورود آب بدهد.

توصیه می شود برای: ما این مدل از کفش را برای تمامی دوندگان معمولی که به دنبال یک مسافت طولانی برای دویدن میگردند، توصیه می کنیم.


مدل Adidas Supernova Sequence 9

پنج مورد از بهترین کفش های ورزشی زنانه

مزایا: کفسازی بسیار هوشمندانه و فوق العاده آدیداس، این کفش را برای افرادی که تا حد معمولی توان خم شدن و انعطاف دارند یا کسانی که این قابلیت را خیلی بیشتر از حد معمول دارند. یک طراحی از جنس پلاستیک در قسمت میانی کف داخلی کفش به اندازه ای راحتی و پشتیبانی برای استفاده کنندگان به وجود می آورد که مهم نیست تا چه اندازه و چه مدت قصد دویدن دارند، کف این کفش به هیچ وجه تغییر شکل نخواهد داد، قسمت بالایی این کفش به خوبی بخش میانی پا را در بر گرفته و حس استحکام بالایی می بخشد. همین ویژگی باعث باز شدن بخش انگشتان پا می­شود (برای آن دسته از دوندگانی که باز بودن فضای انگشتان، برای آن ها یکی از ملزومات است). تا حدودی هم وزن کمتری دارد، دست کم نسبت به مدل پیشین خود سبک تر است.

معایب: این کفش تا حدودی سفت و محکم است که البته نسبت به حمایت و مقاوتی که دارد، ویژگی خیلی بدی نیست. قالب و فرم بخش جلویی این کفش از دیدگاه برخی ترجیحات ممکن است از "معایب" به حساب بیاید: ارتفاع نوک کفش و قسمت انگشتان حدود 5 سانتیمتر بالاتر از میزانی است که من برای یک کفش دوندگی در نظر دارم، به انتخاب من برای بخش انگشتان نیاز به فضای بیشتری است.

توصیه می شود برای: این کفش برای آن دسته از دوندگانی که از کفش انتخابی خود هم انتظار نرمی و راحتی دارند و هم انتظار استقامت بالا مخصوصاً در مسافت های بسیار بالا را دارند یک انتخاب بسیار عالی خواهد بود. این کفش برای کسانی که حتی دویدن یا راه رفتن روی تپه ها را می خواند نیز بسیار کفش مقاوم و راحتی است.


مدل Asics Gel-Kayano 23

پنج مورد از بهترین کفش های ورزشی زنانه

مزایا: استفاده از فوم های جدید برای کف داخلی این کفش راحتی و سبکی مطلوبی را برای آن به ارمغان آورده است. بخش بالایی این کفش به صورت یکپارچه ساخته شده است که حس استقامت بالایی را کاربر می دهد. نرمی و راحتی بسیار بالا

معایب: قیمت بالا و همچنین وجود انعطاف پذیری بالا در این کفش ممکن است برای برخی اذیت کننده باشد.

توصیه می شود برای: این یک کفش عالی برای ورزشکارانی با انعطاف بدنی از متوسط تا بسیار بالا است. یک کفش مناسب برای تازه کارانی که برای دویدن در مسافت های طولانی تمرین می کنند تا برای مسابقات نیمه ماراتنی آماده شوند.


مدل New Balance Vazee Pace v2

پنج مورد از بهترین کفش های ورزشی زنانه

مزایا: به نظر خیلی با دوام می آید، بسیار متناسب و اندازه (دست کم برای من!)، بخش بالایی بسیار راحت، تنوع رنگ بسیار زیاد

معایب: سبک ترین گزینه بین کفش ها نیست، هیچ ویژگی تجملی دارد، ساق های نسبتاً کوتاهی دارد