چگونه از کولر خود مراقبت کنیم؟

اخبار 1396/06/11 542
چگونه از کولر خود مراقبت کنیم؟

همینطور که فصل تابستان ادامه پیدا می کند، این امکان وجود دارد که شما متوجه شوید دستگاه تهویه هوایتان از قدرت خنک کنندگی اش کاسته شده است. احتمالش وجود دارد که شما دستگاه خود را به درستی نصب نکرده اید، بنا به همین دلیل تاثربخشی آن در تهویه هوا هم اکنون افت پیدا کرده است. یا شاید هم چند مورد نگهداری و تعمیری را باید بررسی کنید.

این گام های ساده کمک می کند تا دستگاه شما خنک شود.

با استفاده از این گام های ساده که گزارشی از آزمایش ها و مشکلات موجود برای تعداد زیادی از کاربران تهویه هواهای دریچه ای بوده، هوای منزل و محل کار خود را راحت و خوشایند نگهدارید، درحالیکه هوای بیرون چیزی کاملاً متفاوت است.

گام نخست: جایگذاری و نصب دستگاه را بررسی کنید.

برای شروع، از این کار شدیداً پرهیز کنید که یک دستگاه کولر را پشت پنجره قرار بدهید که تحت تابش نور داغ خورشید تابستانی باشد چرا که تابش نور مستقیم نور خورشید دستگاه را مجبور می کند تا سخت تر کار کند. پنجره های شمالی کمترین نور خورشید را دریافت می کنند، یا دنبال پنجره بر روی دیواری باشید که سایه ی ساختمان یا درختان را داشته باشد. استفاده از پوشش و پرده ها نیز روش دیگری برای کاهش تاثیر نور و گرمای خورشید هستند.

جابجایی وسایل داخل خانه، بسیار نکته مهمی است اینکه وسایلی مانند تلویزیون، لامپ های ایستاده و آباژورها و... را از دستگاه تهویه هوا دور کنیم تا گرمای از خارج به خود جذب نکند. به این خاطر که ترموستات موجود در این دستگاه توانایی حس کردن این گرما را دارد و دستگاه را مدت بیشتری به کار کردن وا میدارد.

در نهایت، آزمایش های ما یک موضوع دیگر را نشان دادند که برخی از دستگاه های تهویه هوای داخلی در برخی از اتاق ها، باد را در جهت چپ یا در جهت راست بهتر از جهت دیگر به گردش در می آورند، هرچند این مشکل در دستگاه های پنجره ای وجود ندارد. برای حل این مشکل کولر را تا می توانید بر روی دیوارهایی نصب کنید که باد خارج شده از آن ها به سمت مرکز اتاق برود نه اینکه روی دیواری نصب شده باشد که مقابل آن دیوار دیگری وجود داشته باشد. البته برخی از مدل ها هم وجود دارند که همه جانبه هستند و باد را در تمام جهات به گردش در می آورند.


گام دوم: از دستگاه نگهداری کرده و به آن رسیدگی کنید.

در بخش جلویی تمام کولرها در پشت مشبک آن ها یک فیلتر وجود دارد که می تواند با گرد و غبار محیط اشباع شود و در روند کار دستگاه شما تداخل بوجود بیاورد. هر از چندگاهی مشبک را از جای خود درآورده و فیلتر ان را جدا کنید و با یک جاروبرقی کمی دریچه را تمیز کرده و فیلتر را با آب گرم و مواد شوینده بشویید. پیش از اینکه فیلتر را  سرجای خودش قرار بدهید اطمینان حاصل کنید که کاملا خشک شده باشد. پس از انجام دادن این کار در دفعات زیاد، اگر حس می کنید فیلتر کهنه و کارکرده شده پس زمان آن فرا رسیده تا فیلتر تازه ای برای دستگاه خود خریداری کنید.

همچنین شما باید درزهای کنار پنجره های خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید نه هوای داغ بیرون به داخل نفوذ نمی کند و نه هوای سرد داخل به بیرون درز پیدا نکرده است.


گام سوم: دستگاه را به درستی برنامه ریزی کنید.

هر روزه ما شاهد تولید و عرضه ی دستگاه های تهویه هوای زیادی هستیم که نه تنها قابلیت برنامه ریزی دارند حتی امکان اتصال آن ها به تلفن های هوشمند نیز به وجود آمده است. فرقی نمی کند که از دستگاه شما از آخرین تکنولوژی ها برای برنامه ریزی شدن استفاده می کند یا به شکل سنتی باید با دست آن را برنامه ریزی و تنظیم کرد، باید به هنگام قرار دادن تنظیمات دما، دقت کافی را داشته باشید. توصیه هایی برای انرژی اولیه بسیار سختگیرانه هستند، بدین شرح که: 75 درجه ی فارنهایت زمانی که در خانه هستید، 85 درجه فارنهایت برای زمانی که سرکار هستید یا به هر دلیلی در منزل نیستید و 82 درجه فارنهایت برای زمانی که در خواب هستید.

اگر این دما ها برای شما زیادی گرم است و نمی توانید آن ها را تحمل کنید، دست کم در نظر داشته باشید که دماهای کمی گرم را باید تحمل کنید چرا که به ازای هر درجه دستگاه تهویه شما می تواند 3 درصد بیشتر در مصرف انرژی صرفه جویی کند.