علم ارتوپدی چیست؟

نویسنده: آرش علیمحمدی 1397/01/07 641
علم ارتوپدی چیست؟

علم ارتوپد یکی از شاخه های تخصصی علم پزشکی بوده که توجه آن بر تشخیص، اصلاح، پیشگیری و معالجه ی بیمارانی که به نافرمی اسکلت، اختلالات استخوانی، مشکلات مفصلی، ماهیچه ای، رباط ها، تاندون ها، اعصاب و پوست مبتلا هستند، متمرکز شده است. این عناصر سیستم عضلانی اسکلتی را تشکیل می دهند.

علم استخوانپزشکی یا ارتوپدی چیست؟

علم ارتوپدی یکی از شاخه های تخصصی علم پزشکی بوده که توجه آن بر تشخیص، اصلاح، پیشگیری و معالجه ی بیمارانی که به نافرمی اسکلت، اختلالات استخوانی، مشکلات مفصلی، ماهیچه ای، رباط ها، تاندون ها، اعصاب و پوست مبتلا هستند، متمرکز شده است. این عناصر سیستم عضلانی اسکلتی را تشکیل می دهند.

سیستم عضلانی بدن شما یک سیستم پیچیده، تشکیل شده از استخوانها، مفاصل، رباط ها، تاندون ها، عضلات و اعصاب است و شما را به انجام کارها و فعالیت های روزمره قادر می سازد. این علم زمانی به مراقبت از کودکان مبتلا به ناهنجاری های ستون فقرات و اندام اختصاص داده شده بود، اما امروزه علم ارتوپد به تمام سنین، از جمله نوزادان تازه متولد شده مبتلا به کجی پا یا پا چنبری (Clubfeet) تا ورزشکاران جوانانی که نیازمند جراحی های استخوانی هستند و همچنین افراد سالمندی که به آرتروز مبتلا شده اند.

پزشکانی که در این زمینه دارای تخصص هستند را جراحان ارتوپد یا پزشک ارتوپد می نامند.


نقش پزشکان ارتوپد

ارتوپدی ها از روش های پزشکی، فیزیکی و توانبخشی و همچنین عمل جراحی استفاده می کنند و در تمام جنبه های مراقبت های بهداشتی مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی نقش دارند. این تخصص دارای وسعتی باورنکردنی و تنوع بسیار بالایی است. پزشکان ارتوپد توانایی معالجه و گستره ی وسیعی از بیماری های مختلف را دارند که عبارتنداز: شکستگی و از جا در رفتگی ها، رباط های پاره شده، انحرافات و آسیب های تاندونی، کشیدگی ماهیچه ها و التهاب و جابجایی دیسک ها، درد و التهاب عصب سمپاتیک (درد سیاتیک)، کمردرد و خمیدگی ستون مهره ها و انحراف زانو به داخل، پاهای پرانتزی و التهاب کیستی و نافرمی انگشت های پا بخصوص انگشت شصت پا که به بیرون یا به طرف داخل انحراف پیدا می کند (پنبه پا)، آرتروز و پوکی استخوان، تومورهای استخوانی، دیستروغی (پلاسیدگی عضلانی) و فلج مغزی، اندازه ی نامتعادل و نامساوی پاها و انگشتان دست و پا و همچنین ناهنجاری و ناهماهنگی های مربوط به رشد.


بطور کلی ارتوپدها در این زمینه های زیر تخصص دارند:

 •     اختلال یا مصدومیت شما را تشخیص دهند
 •     شما را با تجویز دارو، تمرین های ورزشی، جراحی یا دیگر روش های درمانی معالجه کنند
 •     با توصیه و تجویز تمرین های ورزشی و انجام فیزیوتراپی به توانبخشی و بازگشت قدرت راه رفتن، حرکت کردن و کارایی را به بیمار برگردانند
 •     با انجام معاینات و تجویز هایی که برای بیماران انجام می دهند از ابتلای آن ها به بیماری های دیگر جلوگیری کرده یا اینکه سرعت گسترش بیماری آن ها را بسیار آهسته کنند


بطور معمول چیزی حدود 50% از تشخیص های انجام شده توسط پزشکان ارتوپد نیازی به درمان با جراحی یا استفاده ی دارو ندارد و 50% باقیمانده نیز بیماری و مصدومیتشان با انجام عمل های جراحی برطرف می شود. جراحی ممکن است برای بازگرداندن عملکرد از دست رفته در نتیجه ی وارد آمدن یک آسیب یا بیماری استخوان، مفصل، عضلات، تاندون ها، رباط ها، اعصاب و پوست باشد.

علاوه بر این ها، پزشکان ارتوپد معمولا در نزدیکی دیگر پزشکان هستند و در بیشتر موارد برای آن ها نقش یک مشاور در درمان بیماری ها و مصدومیت های متعددی را ایفا می کنند. ارتوپدها اعضای تیم هایی هستند که مداخلات حیاتی پیچیده و چندگانه را مدیریت می کنند و اغلب نقش مهمی در سازماندهی و ارائه مراقبت های اورژانسی را عهده دار هستند.


زمینه ای برای ایجاد نوآوری ها

مانند دیگر شاخه های علم پزشکی، پیشرفت های تکنولوژیکی قابل توجهی در سال های اخیر پدید آمده اند که شکل تازه ای را به شاخه ی ارتوپد بخشیده اند.

 •     آرتروسکوپی – بکارگیری ابزارآلات دیداری که در انجام روند تشخیص بیماری و همچنین جراحی آن استفاده می شوند تا بیماری های مربوط به مفاصل داخلی را درمان کنند، افق های جدیدی را در علم درمان به وجود آورده اند.
 •     پژوهش های سلولس هیجان انگیزی که انجام شده اند ممکن است روزی پزشکان را قادر سازد تا در بیماران سبب رشد و ترمیم دوباره ی رباط ها و استخوان ها شوند.
 •     در انجام عمل های جراحی برای بیماران مبتلا به انحطاط و فرسایش مفاصل، پیشرفت های بزرگی رخ داده اند. برای نمونه، جراحان می توانند مفاصل فرسوده شده ی بیماران را با مفصل های مصنوعی جابجا کنند.
 •     تحقیقات در مورد "رشد" غضروف مفصلی در مفاصل پیشرفت می کنند، که ممکن است یک روز نیاز به برخی از افراد برای جایگزینی مشترک را کاهش دهد.


تخصص ها

درحالیکه بسیاری از ارتوپد ها شاخه ی عمومی ارتوپدی را می گذرانند، برخی ممکن است تخصص درمان پا ،دست، شانه، ستون فقرات، لگن، زانو و یا شاخه ی تخصصی کودکان، آسیب شناسی یا مصدومیت های ورزشی را برای خود برگزینند. برخی از ارتوپدها نیز ممکن است نه تنها در یک زمینه بلکه در زمینه های مختلفی متخصص شوند.


معالجه

مزیت های زیادی از پیشرفت های صورت گرفته در تکنولوژی به بیماران ارتوپدی رسیده است که می توان به جایگزینی مفصل و آرتروسکوپ اشاره کرد که پزشک را قادر میسازد تا به درون مفاصل نیز نگاهی بیاندازد. اما باید توجه داشته باشید که مقالات شما با ارتوپد توسط یک مصاحبه ی شخصی و معاینه ی اولیه آعاز می شود. این معاینات ممکن است به پیگیری هایی مانند انجام آزمایش خون، عکس برداری از استخوان محل آسیب دیده و دیگر آزمایش های مرتبط با تشخیص شود.

درمان شما ممکن است شامل مشاوره پزشکی، داروها، کست، اسپلینت ها و درمان هایی مانند تمرین های ورزشی یا انجام عمل جراحی شود. برای درمان اغلب بیماری ها و مصدومیت های ارتوپدی، بیش از یک روش معالجه وجود دارد. پزشک ارتوپد روش های موجود درمانی را با شما درمیان می گذارد و به شما کمک می کند تا بهترین گزینه را برای شروع روند درمان انتخاب کنید تا قدرت انجام فعالیت ها و حرکت ها به زندگی شما بازگردند.


آموزش

جراح ارتوپد شما یک پزشک با آموزش گسترده ای در تشخیص و درمان صدمات و بیماری های سیستم اسکلتی عضلانی است.


واقعیت هایی درباره ی علم استخوان شناسی یا ارتوپد

 •     آسیب های سیستم عضلانی اسکلتی (استخوان ها، مفاصل، عضلات، رباطها، تاندون ها) یا وضعیت و بیماری هایی مانند آرتروز و پوکی استخوان رتبه ی نخست را در فهرست مراجعین به پزشکان ارتوپد را در اختیار خود دارد.
 •     از هفت آمریکایی، یک نفر مبتلا به آسیب های سیستم عضلانی اسکلتی است.
 •     تعداد افرادی که سالانه به مشکلات سیستم عضلانی اسکلتی مبتلا می شوند برابر با 28.6 میلیون نفر در سال است که شامل بیش از نیمی از بیماری های سالانه است.
 •     مشکلات سیستم عضلانی اسکلتی و مصدومیت ها بطور سالانه دلیل 137.6 میلیون مراجعه به پزشکان و بیمارستان ها و اورژانس ها هستند.
 •     پزشکان ارتوپد سالانه تعداد 7.5 میلیون درمان و جراحی های مربوط به استخوان و سیستم عضلانی اسکلتی انجام می دهند.
 •     بیماری مزمن آرتروز به گفته ی مراجعان سالمند، دلیل شماره یک آن ها بوده است.
 •     آسیب های پشتی یا ستون فقرات شایع ترین اختلالات عضلانی اسکلتی است که هرساله مراجعان زیادی را به مطب پزشکان می کشاند.
 •     پاره شدن یا جابجایی و شکستگی تقریبا نیمی از آسیب های عضلانی اسکلتی را تشکیل می دهد.
 •     درسال 1999 میلادی بیش از 15.3 میلیون مراجعه به علت آسیب های پشتی به مطب پزشکان صورت گرفت.
 •     در سال 1999 میلادی همچنین تعداد 10.1 میلیون مراجعه به مطب پزشکان به دلیل وجود آسیب های زانو صورت گرفت که اغلب این مصدومیت ها با جراحی های انجام شده توسط پزشک ارتوپد درمان شدند.
 •     در سال 1999 میلادی 5.9 میلیون مراجعه به مطب پزشکان به دلیل وجود آسیب دیدگی شانه انجام شده است.
 •     بیشتر از 5.3 میلیون از تعداد مراجعه های به مطب پزشکان در سال 1399 میلادی به دلیل وجود مصدومیت از ناحیه ی پا و قوزک بوده است.
 •     بیش از 2.4 میلیون از مراجعه های صورت گرفته به مطب ارتوپدها به دلیل پدید آمدن سندروم تونل کارپ بوده است. از این تعداد بیش از یک میلیون از آن ها با انجام جراحی توسط یک پزشک ارتوپد درمان شدند.
 •     داده های جمع آوری شده توسط دفتر آمار کار نشان می دهند که در سال 1997 میلادی تعداد 29.200 مورد سندروم  تونل کارپ گزارش شده اند که که در نتیجه ی آن ها تعداد 25 روز کاری برای هر فرد و همچنین برای بخش صنعتی از دست رفته است.
 •     در ایالات متحد آمریکا مشکلات سیستم عضلانی اسکلتی باعث میشوند تا 21 روز در سال دانش آموزان کلاس های درسی خود را از دست بدهند و توانایی رفتن به مدرسه را نداشته باشند.
 •     در حال حاضر کارگران شاغل در ایالات متحده بیش از 147 میلیون روز از کار را به دلیل آسیب های عضلانی اسکلتی از دست می دهند.