ارتباط فصل مورد علاقه با شخصیت اشخاص چیست؟

نویسنده: ندا سلطانی 1397/09/19 489
ارتباط فصل مورد علاقه با شخصیت اشخاص چیست؟

معمولا برای اکثر ماها فصلی وجود دارد که از بقیه فصل ها بیشتر آن ها را دوست داریم، فصل مورد علاقه بعضی ها می تواند زمستان باشد و روزهای سرد برفی، بعضی ها عاشق گرمای تابستان هستند، بعضی ها به روزهای خنک و تاریک پاییز علاقه دارند و بعضی دیگر فصل بهار را دوست دارند. اما آیا روانشناسی می تواند رابطه فصل مورد علاقه و شخصیت را توضیح دهد؟

چرا گاهی یک فصل را ترجیح می‌دهیم؟

بنا به تحقیقات روانشناسان محققین پی برده‌اند تغییرات دما و نور در فصل‌های مختلف می‌تواند روی روحیات و رفتار ما تاثیر بگذارد

حتی یک تحقیق نشان داده است ماهی که افراد در آن به دنیا آمده‌اند هم ممکن است با شخصیت آن‌ها در آینده، مرتبط باشد. برای مثال خلق‌وخوی بیش از حد مثبت و تغییرات سریع در روحیه در کسانی که در ماه‌های بهار و تابستان به دنیا آمده‌اند، بیشتر دیده شد. از طرف دیگر احتمال داشتن روحیه تحریک‌پذیر و زودرنج در کسانی که در ماه‌های زمستان به دنیا آمده‌اند، کمتر بود.


هر گونه توضیح علمی در مورد علاقه شخصی ما به یک فصل خاص، حتما باید تفاوت‌های اقلیمی و جغرافیایی را هم در نظر بگیرد. بعضی از منطقه‌ها پاییزهای سردی دارند که به سرعت به زمستان‌های برفی تبدیل می‌شود.از طرف دیگر خیلی از مناطق پاییزهای ملایم‌تری دارند که با نمایشی از رنگ‌های مختلف و زیبا، تابستان را به زمستان تبدیل می‌کند.  جایی که زندگی می‌کنیم و آب‌وهوای معمول آن، می‌‌تواند نقش پررنگی در انتخاب فصل مورد علاقه ما داشته باشد.

 

ارتباط بین آب‌وهوا و روحیه اشخاص

آب و هوای سرد ممکن است روی روحیات ما تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده که افت دما هم می‌تواند به همان اندازه روی خلق‌وخو تاثیرگذار باشد.
برای مثال دمای اتاق می‌تواند روی این که مردم چطور یک متهم را قضاوت می‌کند تاثیر بگذارد.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، افراد در اتاق‌های گرم بیشتر احتمال داشت متهم را فردی بی‌پروا و تندمزاج تلقی کنند.در حالی که افرادی که در اتاق‌های سرد بودند بیشتر تمایل داشتند متهم را فردی بی‌عاطفه قلمداد کنند که در جرمی از پیش طرح‌ریزی شده شرکت داشته است.

 

ارتباط نور و روحیه اشخاص

همه می‌دانند که نور تاثیر قابل توجهی بر روحیات افراد می‌گذارد. روزهای روشن و آقتابی ممکن است شما را خوشحال و پرانرژی کند، در حالی که روزهای سرد و تاریک ممکن است باعث احساس دلتنگی، غم و بی‌انگیزگی شود. نور همچنین ممکن است نقشی در دلیل انتخاب فصل مورد علاقه ما داشته باشد. ریتم ساعت بدن (یا ساعت بیولوژیکی) ما تحت تاثیر نور خورشید است. کاهش میزان دریافت نور خورشید باعث تولید هورمون‌هایی در بدن می‌شود که بی‌حالی و رخوت را تشدید می‌کنند.

 

علاقه مندان فصل بهار

برای بعضی از نقاط جهان، بهار از وقتی شروع می‌شود که روزهای تاریک زمستان می‌روند و هوا گرم‌تر و طبیعت سبزتر می‌شود. اگر بهار فصل مورد علاقه شماست، احتمالا به تجربه‌های جدید تمایل دارید و فصل بهار فرصت نو شدن دوباره را بعد از یک زمستان طولانی و سرد به شما می‌دهد.

 

علاقه مندان فصل تابستان

در بسیاری از مناطق کره زمین تابستان فصلی است که در آن روزها طولانی‌تر، گرم‌تر و روشن‌تر است. اگر فصل مورد علاقه شما تابستان است،احتمالا به این معنی است که شما عاشق بیرون رفتن یا یک زندگی پرتحرک هستید.
 ماه‌های گرم تابستان فرصت سفر کردن و لذت بردن از فضای بیرون از خانه است. شما احتمالا در دسته افراد اهل بیرون رفتن و برون‌گرا هستید و معمولا شما را فردی پرتحرک، برجسته و محترم توصیف می‌کنند.

 

علاقه مندان فصل پاییز

در حالی که نیمی از مردم فکر می‌کنند که بهار فصل نو شدن و تازه شدن است، پاییز هم زمان بسیار خوبی برای یک شروع تازه است. فضای رنگی و هوای خنک‌تر پاییز می‌تواند میل شما را برای تغییر برانگیزد.

 

علاقه مندان فصل زمستان

اگر زمستان فصل مورد علاقه‌ شما بین تمام فصل‌هاست، ممکن است به این دلیل باشد که کمی به درون‌گرایی و خانه‌نشینی گرایش دارید؛ به این که یک پلیور گرم بپوشید، پتوی نازکی دم دست بگذارید و روی کاناپه بنشینید و نوشیدنی گرم خود را در دست بگیرید. این کار یک بعدازظهر مطلوب و بی‌نقص برای خیلی از افراد به نظر می‌رسد.

 

کلام آخر

تغییرات فصلی آب‌وهوا و نور می‌تواند نقش مهمی در احساسات، افکار و رفتار ما داشته باشد. با این حال باید به یاد داشته باشیم که تمایلات ما ممکن است تحت تاثیر عوامل بسیار گسترده‌تری از جمله تجربه‌های ما قرار بگیرد. اگر شما در شرایطی بزرگ شده‌اید که تابستان‌ها را بیرون از خانه در حال لذت بردن از هوای گرم و روزهای بلند گذرانده‌اید و خاطرات دلنشینی از آن دوران دارید، به احتمال زیاد در دوران بزرگ‌سالی هم فصل مورد علاقه شما تابستان خواهد بود. اولویت‌های ما از جمله اولویت‌هایی که مربوط به زمان مشخصی از سال می‌شوند، پیچیده‌اند و تحت تاثیر شبکه‌ای از عوامل مرتبط با هم قرار دارند.