مخازن خصوصی گیت هاب رایگان شد! | فضای خصوصی نامحدود و رایگان در گیت هاب

نویسنده: مصطفی جعفری 1397/10/19 867
مخازن خصوصی گیت هاب رایگان شد! | فضای خصوصی نامحدود و رایگان در گیت هاب

در دنیای برنامه نویسی و نرم افزار شاید کمتر کسی وجود داشته باشد که نام git و github برایش نا آشنا باشد، github سیستم بسیار محبوب میزبانی وب است که از ورژن کنترل معروف git استفاده می کند. خبر خوب گیت هاب برای برنامه نویسان این است که از این پس کاربران عادی نیز می‌توانند از مخزن اشتراک‌گذاری خصوصی با فضای نامحدود به‌صورت رایگان استفاده کنند.

رایگان شدن فضای خصوصی نامحدود در گیت هاب

گیت هاب محبوبترین و کاملترین فضای اشتراک گذاری و توسعه نرم افزار ها می باشد، اما اگر برنامه نویس نیستید و برای شما این سوال پیش آمده که دقیقا گیت هاب چیست و نحوه کارکرد آن چگونه است میتوانیم آن را به صورت خلاصه برای شما بیان کنیم.

شاید بتوان گیت هاب را شبکه اجتماعی برنامه نویسان دانست ولی اگر عمیق تر به آن نگاه کنیم، گیت هاب فراتر از یک شبکه اجتماعی به برنامه نویسان و توسعه نرم افزار خدمت می کند. در تعریف دیگر گیت هاب می توانیم آن را یک سرویس میزبانی بزرگ وب دانست که از ورژن کنترل و یا سورس کنترل معروف گیت بهره می برد.

 

ورژن کنترل گیت Git چیست ؟

ورژن کنترل گیت Git یک سیستم متن باز برای کنترل نسخه نرم افزار که توسط لینوس توروالدز خالق لینوکس طراحی شده است که امکان کنترل نسخه نرم افزار و کار کردن تیمی روی پروژه را فراهم می کند.
در دنیای برنامه نویسی گیت و گیت هاب محبوبیت بسیاری دارد به جرات می توان گفت درحال حاضر برنامه نویسی که با این دو مورد آشنا نباشد در موارد زیادی دچار مشکل خواهد شد.

 

خدمات گیت هاب به کاربران

یکی از محبوت ترین و اصلی ترین خدمات گیت هاب این است که در GitHub میتوان پروژه ها را تحت عنوان Repository ایجاد کرد.
مخزن (Repository) یا ریپو (repo) توسط برنامه نویسان و توسعه‌دهندگان شاخه‌های مختلف جهت هم‌سوسازی فعالیت‌های برنامه‌نویسی تیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بر اساس آمار منتشر شده در سال 2018 میلادی repository در گیت‌هاب به صد میلیون رسیده که نشان از محبوبیت زیاد آن دارد.


با وجود امکاناتی که گیت‌هاب به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد، این سرویس قابلیت‌هایی نیز دارد که کاربران در ازای استفاده از آن باید هزینه‌ای را پرداخت کنند
پیش از این در گیت هاب مخازنی با فضای خصوصی را باید با دارای هزینه مشخصی بود و اکثر برنامه نویسانی که این هزینه را نمیدادند سراغ سایت های دیگری همچون gitlab می رفتند.

گیت هاب در سال گذشته به قیمت 7.5 میلیارد دلار توسط مایکروسافت خریداری شد
حال گیت‌ هاب تحت رهبری مایکروسافت اعلام کرده که  کاربران عادی نیز می‌توانند از مخزن اشتراک‌گذاری خصوصی با فضای نامحدود به‌صورت رایگان استفاده کنند
البته این رایگان شدن داری محدودیت هایی نیز هست،
کاربران می‌توانند به رایگان اقدام به ایجاد مخزن خصوصی کنند، اما قادر نخواهند بود تا بیش از سه نفر را برای دسترسی به این مخزن انتخاب کنند.
به نظر محدودیت بزرگی برای کاربران عادی و پروژه های کوچک نیست بلکه به نظر می رسد بیشتر پروژه های تجاری و بزرگ هستند که مستلزم پرداخت هزینه هستند


رایگان شدن استفاده از فضای خصوصی در گیت هاب باعث خوشحالی خیلی از برنامه نویسان و کاربران این سایت محبوب شده است
 و باید انتظار داشت که این محبوبیت بیشتر شده و کاربران زیادی را از سرویس های رقیب، همچون Gitlab، BitBucket راهی گیت هاب شوند.

نظرات مخاطبین